Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir, Nasıl Alınır?

Hasarsızlık indirimi uygulamasının asıl amacı, dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirmektir.

  Trafik Sigortasında Hasarsızlık İndirimi Nedir, Nasıl Alınır?

Trafik sigortasında hasarsızlık indiriminin ne oranda olacağı, trafik sigortasında araca atanan basamak üzerinden belirlenir. Hasar durumuna göre her sigorta dönemi sonunda basamaklar değişir.

Hasarsız geçirilen yılın sonunda indirim oranı belli bir düzeyde kademeli olarak artar. Hasar olan yıllarda ise trafik sigortası prim ücreti yine kademeli olarak yükselir. Yani hasar ve hasarsızlık durumu, indirim ve fiyat artışı olarak trafik sigortası fiyatını etkiler

Hasarsızlık İndiriminin Amacı Nedir?
Hasarsızlık indirimi uygulamasının asıl amacı, dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirmektir. Hasarsızlık indirimi sağlanması aynı zamanda poliçe döneminde hasara neden olmuş, gelecek dönem için de yüksek risk taşıyan sürücüleri cezalandırma görevini görür. Hasarsızlık indirimi bu sebeple sürücüleri daha dikkatli olmaya ve trafik kurallarına uymaya teşvik edici bir uygulama olarak kabul edilir.

Araç Devri Halinde Hasarsızlık İndirimi Devam Eder Mi?
Aracın devri ve aynı araç türünde başka bir araca sahip olunması halinde, süre bağımlılığı olmadan uygulanan primler kaldığı basamaktan devam eder. Aracı başkasına devreden kişiler, farklı bir araç türünün ruhsat sahibi olarak sigorta talep edebilir. Bu durumda ilk kez trafiğe çıkacak kişi için indirimsiz prim uygulanır. Hasarsızlık indirimi, araç sahibi vefat etmesi durumunda aracın varislerine geçemez.

 

Hasarsızlık indirimi uygulamasının asıl amacı, dikkatli ve kazaya karışmayan sürücüleri ödüllendirmektir.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. Ermat Sigorta sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.