Neden Konut Sigortası Yaptırmalıyım?

Evinizin sizi tehlikelere karşı koruduğu gibi sizin de evinizi güvence altına almanız gerekir.

 Neden Konut Sigortası Yaptırmalıyım?

Evinizin sizi tehlikelere karşı koruduğu gibi sizin de evinizi güvence altına almanız gerekir. Evinizde meydana gelebilecek herhangi bir hasarda ya da beklenmedik problemlerde konut sigortası çok işinize yarar. Herkesin başına gelebilecek yangın, hırsızlık, deprem gibi sorunların yanı sıra doğa olayları nedeniyle oluşacak hasarlar için de konut sigortası güvence verir. İçeriğimizi okuyarak "Neden konut sigortası yaptırmalıyız?" sorusuna yanıt bulabilir, konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Yaşam alanınızı ve eşyalarınızı korumanızı sağlayan konut sigortanızı vakit kaybetmeden yaptırabilirsiniz.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?
Konut sigortalarında ana teminat yangındır. Bu teminatın geçerli olabilmesi için yangının nedeninin ihmal ya da kasıt olmaması şartı aranır. Evin infilak etmesi veya binaya yıldırım düşmesi gibi durumlarda evde çıkan yangın, teminat kapsamında değerlendirilir.
Bu sigorta türünde temel teminat yangın olsa da poliçeye pek çok ek teminat eklenebilir. Doğalgaz, su, elektrik ve telefon tesisatları nedeniyle ortaya çıkan hasarlar da poliçe kapsamına alınabilir. Aynı zamanda, bina içinde kazan ve kalorifer borularının patlaması sonucu evinizde meydana gelebilecek hasarların bedelini de tanzim edebilirsiniz. Bu sayede çok yüksek meblağlara erişebilen tadilat masraflarından kurtulmuş olursunuz.
Hırsızlık sonucunda, evde ya da binada oluşan hasarlar da konut sigortası kapsamında karşılanır. Ayrıca cam kırılması nedeniyle hasar gören eşyalarınızın bedelini de konut sigortası karşılar. Tüm bunlara ek olarak grev, lokavt ve halk hareketleri, duman, gasp ve kapkaç, makine kırılması gibi teminatlar da ek güvence olarak poliçeye eklenebilir.

Bina sahiplerinin ya da kiracıların korktuğu durumlardan biri de doğal afetler nedeniyle oluşacak maddi hasarlardır. Konut sigortası kapsamında sel ve su baskını, fırtına, yer kayması, kar ağırlığı ve deprem gibi afetler meydana geldiğinde evinizde ve eşyalarınızda oluşan kaybın bedelini almanız mümkün olur. Konut paket sigortası kapsamına bu teminatları ekletmeniz yeterlidir.
Ev ya da bina genelinde meydana gelen bir problem yalnızca evinize değil, eşyalarınıza da hasar verebilir. Konut sigortasının en önemli avantajlarından biri evle birlikte eşyaları da güvence altına almasıdır. Bazı sigorta şirketleri ise ev yardımı, kombi ve klima bakımı ya da tıbbi yardım hizmeti de verir. Bu kapsamda çilingir hizmetinden yararlanabilir veya tesisat problemlerinde yardım alabilirsiniz.

Konut Sigortası Ne İşe Yarar?
Kendinizi güvende ve huzurlu hissettiğiniz evinizde karşılaşabileceğiniz olası tehlikelere karşı önlem almanız gerekir. Konut sigortası genel şartları kapsamında binanızı ve eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz. Peki ev sigortası ne işe yarar?

Konut sigortasının sunduğu olanakların başında doğal afetler karşısında maddi kayıp yaşamamak gelir. Bina malikleri ya da kiracılar evlerini ve eşyalarını güvence altına alsalar da aniden gerçekleşen doğal afetler ciddi zararlara neden olabilir. Sigorta sayesinde depremden sel baskınına, toprak kaymasından fırtınaya kadar pek çok afetin yaratacağı hasara karşı önlem almanız mümkündür.
Evinizde günlük olarak kullandığınız eşyaların yanı sıra çok değer verdiğiniz daha özel eşyalar da olabilir. Konut sigortası yaptırarak bu değer verdiğiniz özel eşyaları hem hasarlara hem de hırsızlığa karşı güvence altına alabilirsiniz.
Bazı durumlarda binada ya da evinizde meydana gelen bir sorun farklı hasarlara neden olabilir. Örneğin, kazan veya su borularının patlaması nedeniyle hem tesisat hem de eşyalar hasar görebilir. Bu durumda sigorta tüm hasarların bedelini poliçede belirtilen şartlara göre karşılar. Konut sigortası eşya teminatı ile ev içinde yalnızca kendi eşyalarınızı değil, 3. kişilerin eşyalarını da güvence altına alabilirsiniz. Poliçeye alınan ek teminatlar sayesinde, herhangi bir tehlikede sigorta sahiplerinin yanı sıra evdeki diğer kişilerin eşyaları da korunur.

Konut sigortası cam kırılması, hırsızlık ya da yangın gibi daha olası durumların yanı sıra nadiren görülebilecek tehlikelere karşı da önlem almanızı sağlar. Terör olayları, halk hareketleri, kara ya da hava taşıtlarının eve çarpması gibi durumlarda çıkan masrafları da karşılar.

Sigortanın sağladığı bir diğer avantaj da enflasyondan etkilenmemenizi sağlamasıdır. Enflasyondan korunmayı poliçenize eklettiğiniz takdirde ekonominin dengeli olmadığı zamanlarda mal varlığınızı korumanız mümkün olur.

Konut sigortasını hem bina malikleri hem de kiracılar yaptırabilir fakat bu kişilerin sigortadan faydalanma şekilleri farklılık gösterir. Ev sahipleri poliçede belirtilen tüm teminatlardan sigorta süresi boyunca yararlanır. Kiracılar ise yalnızca evde ikamet ettikleri süre boyunca oluşacak hasarların bedelini tanzim edebilir. Konut sigortası hasar ödemesi ihbarın ardından poliçede belirtilen tazminat tutarı kadar yapılır.

Evinizin sizi tehlikelere karşı koruduğu gibi sizin de evinizi güvence altına almanız gerekir.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için yasal mevzuata uygun çerezler kullanılır. Ermat Sigorta sitemizi kullanarak bu çerezleri kabul etmiş olursunuz.